Miniprix.ro

Lucruri de mana - magazin online de bijuterii handmade

Inregistreaza-te acum la forum!

Acum este Sâm Oct 25, 2014 12:26 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Figurine din gips
MesajScris: Lun Mar 30, 2009 11:39 am 
Administratorul site-ului

Tot cautand ceva de facut pentru 1 martie, cum am mai scris intr-un mesaj anterior aici pe forum, am gasit un joc de al fetitei mele cu care poti sa faci diverse figurine din gips.
Il aveam demult, dar nu prea ne-am omorat sa facem nimica, dar mi-am adus aminte de el si m-am gandit ca ar fi o buna posibilitate de a face lucruri frumoase manual si sa le dam cadou la cei dragi.

In principiu se gasesc astfel de seturi pe diverse magazine online, si am mai vazut si pe la Real si Metro din cand in cand, noi l-am achizitionat pe acesta de la Ambient acum vreo 2-3 ani, cum si-a amintit fetita mea, ca eu nu mai stiam de unde il avem.

Este foarte simplu de facut figurinele, practic trebuie sa ai doar gips si matrita (care se afla in set) - sau mulaj. Setul continea si niste culori dar erau expirate asa ca a trebuit sa folosesc tempera in prima faza, iar apoi am achizitionat niste culori acrilice care sunt mai rezistente si arata mai frumos, sunt mai lucioase putin. Am mai folosit si lipici cu sclipici dar exista si vopsele acrilice cu sclipici sau lucioase, argintii, aurii, etc...
Se prepara gipsul cu apa: 2 parti gips si 1 parte apa, se toarna in matrita sau mulaj si se lasa cam 3 ore, apoi se scoate din matrita si se poate picta dupa 24 de ore.
Practic posibilitatile sunt nelimitate, matrite sa fie, si imaginatie.

Figurinele pot fi folosite in diverse feluri: ca magneti de frigider daca lipesti pe spate un magnet, ca brosa, ca martisor sau poate fi folosit ca sa decorezi alte obiecte cum am facut eu cu ramele foto si cutiutele.
Am postat aici aici ce a iesit, si o sa mai pun, pentru ca acuma m-a apucat rau si nu ma mai opresc :lol:

Am vazut ca si fetitei mele ii place sa le picteze si decoreze, si de asemenea prietena ei a inceput sa faca cu mama ei, dci cred ca pentru copii este foarte interesant si le place mult sa faca asa ceva.

O sa pun si niste poze ca poate va ajuta la inspiratie daca va apucati de asa ceva.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]